ده نکته مهم جهت بالا بردن راندمان تست زنی در شیمی

تهیه و تنظیم : استاد محمود فرهمندزاده

www.chemf323.ir

1- مطالعه عمیق و خط به خط کتاب درسی

این عمل تسلط شما را در سرعت جواب دادن به پرسش ها و مسائل را بالا می برد.

 

2- نکته برداری از کتاب درسی (خلاصه نویسی) و تقسیم کردن مطالب درسی به سه بخش حفظی ، مفاهیم و مسائل

این عمل مدیریت شما را در یادگیری مطالب درسی نشان داده و نظم در فراگیری مطالب درسی را بالا می برد.

 

3-بالا بردن سرعت محاسباتی جهت حل مسائل با کنار گذاشتن ماشین حساب و هنر گرد کردن اعداد

این عمل در حل مسائل بسیار پر اهمیت است و با تمرین و تکرار در انجام محاسبات زمان بدست آوردن جواب مسائل را برای شما کوتاه می کند.

 

4- یادگیری مفاهیم اولیه شیمی (الفبای شیمی) شامل جدول تناوبی - فرمول نویسی- واکنش های شیمیایی

این عمل مثل یادگیری الفبای فارسی برای خواندن و نوشتن است. دانش آموزانی که تسلط کامل بر عناصر کلیدی جدول تناوبی ، فرمول نویسی ترکیبات یونی و کوالانسی و واکنش های شیمیایی مهم (خصوصاً کتاب شیمی سوم) دارند با اعتماد به نفس بالاتری مسائل و مفاهیم تستی را پاسخ می دهند.

 

5- استفاده از تست های استاندارد ، کتاب ها و جزوات شیمی

این عمل با استفاده از تست های استاندارد و قوی در جزوات و کتاب ها امکان پذیر می باشد.

متاسفانه برخی از تست های کتاب های کمک درسی که استاندارد نمی باشند باعث شیمی زدگی دانش آموزان می شود. پس بهترین راه استفاده از تست های استاندارد و کنکور سراسری داخلی و خارج کشور می باشد.

  

6- بررسی دقیق و مطالعه نمودارها و شکل های تصویری کتاب درسی

این عمل خصوصاً در برخی بخش ها مانند بخش الکتروشیمی باعث خواهد شد که با مشاهده تصویر و نمودار تسلط و سرعت زمان شما را برای جوابگویی بالا ببرد.

  

7- مدیریت زمان تست زنی

این عمل باید با استفاده از تست های استاندارد و تمرکز در تست زنی همراه باشد. همچنین باید تست ها به سه دسته : کامل بلد هستم - بلد نیستم - بابرگشت مجدد می تواند جواب دهم ، تقسیم بندی کرد و حداکثر استفاده و بهره از زمان در اختیار گذاشته را ببریم.

متاسفانه درس شیمی همه ساله آخرین تست های تخصصی دروس ریاضی و تجربیاست و دانش آموزان با یک نیروی تحلیل رفته و خستگی به درس شیمی می رسند که برای بهترین استفاده و بالا بردن راندمان جوابگویی درس شیمی مدیریت زمان می باشد.

  

8- تقسیم بندی بخش های 12 گانه شیمی(دوم - سوم - چهارم)

این عمل سه بخش آسان ، متوسط و سخت می باشد و برای بخش های سخت تر زمان بیشتر باید صرف نمود. برای مثال بخش سوم سال چهارم اسید و باز برای دانش آموزان بدلیل تنوع و پراکندگی مطالب یادگیری مشکل تر است و با مطالعه بیشتر (دو یا سه بار مرور مطالب) بخوبی مسلط خواهند شد.

  

9- تمرین ، تمرین ، تمرین و ....

این عمل با پشتکار و تمرین بیشتر و بیشتر یکی از نکات مهمی است که تمام دانش آموزان رتبه های 1 تا 100 کنکور در آن دیدگاه یکسانی دارند بصورتی که جوابدهی برخی تست های شما حتی به کمتر از 5 ثانیه نیز خواهد رسید.

  

10- استفاده از تست های نمره مثبت بگیر و تست های احتمالی کنکور 96 سایت www.chemf323.ir

تهیه و تنظیم : استاد محمود فرهمندزاده